Ny kreditupplysningslag 2011

Viktig information gällande ny kreditupplysningslag!

En ny kreditupplysningslag gäller från och med 1:e Januari 2011 och påverkar alla kreditupplysningsbolag.

Den nya lagen säger att ingen längre kan ta anonyma kreditupplysningar på privatpersoner och små bolag.

Precis som övriga kreditupplysningsbolag måste vi följa lagstiftningen och ändra våra tjänster därefter.

Detta blir både positivt och negativt. Det positiva är att vi lägger till mer information gällande privatpersoner och företag i våra rapporter. Det negativa är att kostnaden kommer att gå upp, p.g.a all post vi måste skicka ut i form av omfrågekopior.

För att klargöra:

Det är endast anonymt att ta kreditupplysningar aktiebolag.

OBS! En kreditupplysning hos oss registreras INTE hos UC och sänker INTE kundens kreditvärdighet! Vänligen påtala detta för att undvika missförstånd!

Att ta en kreditupplysning är inget konstigt. När ni tar en kreditupplysning på en kund tala om det för personen så att det inte kommer som en överraskning!